کلبه ایرانی

عمرانی -عمومی و خاطرات


الگوریتم‌ها

الگوریتم‌های تصادفی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو

نحوهٔ عملکرد الگوریتم های تصادفی

در شکل بالا نحوهٔ عملکرد الگوریتم‌های تصادفی را می‌توانید مشاهده کنید در این مقاله با جزییات این نوع الگوریتم آشنا می شوید.

در این مقاله شما با الگوریتم‌های تصادفی و همچنین تحلیل تصادفی آشنا می شوید سپس میزان اطمینان آن(Reality) را بررسی می کنیم و همچنین انواع الگوریتم‌های تصادفی و تاریخچه ی آن‌ها را در این مقاله می خوانیم. در ضمن در انتها چند مثال از الگوریتم‌های تصادفی را بررسی می کنیم.

محتویات

 [نهفتن

چکیده [ویرایش]

بطور خلاصه، تحلیل احتمالی، استفاده از احتمال در تحلیل مسئله می‌باشد این موضوع معمولاً موقعی به کار می‌رود که بدترین حالت الگوریتم(Worst case) دارای احتمال ناچیزی می‌باشد و می خواهیم کارایی برنامه را در حالت متوسط (Average case) بدست بیاوریم و این موضوع را می‌توان با تحلیل احتمالی به راحتی بدست آورد.

الگوریتم تصادفی به الگوریتمی گفته می‌شود که رفتارش نه تنها به ورودی اش بلکه همچنین با مقادیر تولید شده توسط یک مولد تصادفی تعیین می‌شود.بنابراین در این نوع الگوریتم فرض می کنیم که ماشینی که در آن الگوریتم خود را پیاده سازی می کنیم باید دارای تولید کنندهٔ اعداد تصادفی باشد.

الگوریتم تصادفی [ویرایش]

الگوریتمی است که در آن به ماشین تولید اعداد تصادفی دسترسی دارد و از آن در الگوریتم خود استفاده می‌کند. این الگوریتم نوعاً با هدف بالا بردن کارایی در حالت‌های معمول از یک ورودی دودویی کمکی برای رفتارهای خود استفاده می‌کند. کارایی الگوریتم با یک متغیر تصادفی که به بیت‌های تصادفی داده شده بستگی دارد، تغییر می‌یابد که (امیدوارانه) امید ریاضی خوبی را شامل می‌شود. احتمال وقوع بدترین حالت آنقدر کم است که می‌توان از آن صرفنظر کرد.

میزان نزدیکی به واقعیت در مورد الگوریتم های تصادفی

میزان Reality الگوریتم‌های تصادفی [ویرایش]

در این قسمت می خواهیم در مورد مطلب بسیار مهم میزان اطمینان به این نوع الگوریتم صحبت کنیم. همان طور که در شکل مشاهده می نمایید با افزایش محور افقی می‌توانیم با احتمال نزدیک به 100 درصد نتیجهٔ حاصل نزدیک به واقعیت می‌باشد. (برای اطلاعات بیشتر از نحوهٔ بدست آوردن این صفحه می‌توانید به لینک آن مراجعه نمایید.)

یک مثال از الگوریتم‌های تصادفی [ویرایش]

به عنوان یک مثال واقعی، Quick Sort یکی از مهمترین الگوریتم هایتصادفی می‌باشد که بدترین حالت خیلی کم اتفاق می افتد و با تحلیل احتمالی این موضوع را ثابت می کنیم و همچنین نوع Randomize Quick Sort که یک الگوریتم تصادفی می‌باشد و صرفا به ورودی آرایه‌ای مربوط نمی‌باشد بلکه به یک عدد تصادفی تولید شده نیز مربوط می‌باشد.

به عنوان یک مثال فرض کنید در آرایه‌ای که شامل اعداد 0 و1 می‌باشد بطوری که نصف آن‌ها 0 و نیمی دیگر 1 می‌باشند حال می خواهیم با جستجو کردن از ابتدای آرایه اولین عنصر با مقدار 1 را بیابیم در مسئله در بدترین حالت باید N/2 تا خانه را چک کنیم تا 1 را پیدا کنیم ولی این حالت بسیار خاص می‌باشد و در حالت متوسط مشاهده می کنیم تعداد حالت جستجو برای این موضوع بسیار کمتر از این مقدار است.

موارد استفاده الگوریتم‌های تصادفی [ویرایش]

1. الگوریتم‌های تصادفی بویژه در مواردی استفاده دارند که با یک دشمن یا مهاجم بد خواهی! مواجهیم که از روی عناد ورودی بدی را برای ما فراهم می‌کند(آنالیز رقابتی). به همین دلیل انتخاب تصادفی پایه رمزنگاری را تشکیل می‌دهد. این بدین معنی است که دشمن شما(!) نمی‌تواند با یک ورودی خاص بدترین حالت (Worst Case)شما را پدید بیاورد چون که به اعداد تصادفی تولید شده نیز مربوط می‌باشد.

2. از الگوریتم‌های تصادفی معمولاً برای بررسی پدیده‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در آنها تعداد زیاد باشد.برای مثال واپاشی یک هسته پرتوزا را در نظر می‌گیریم.برای بررسی این پدیده که چه زمانی یک اتم از آن واپاشی می‌کند ناچار به استفاده از احتمال هستیم.یعنی بهتر است بگوییم احتمال واپاشی این اتم چه قدر است.حالا اگر تعداد اتمها زیاد باشد، دیگر مسئله را از طریق تحلیلی نمی‌توان حل کرد.بلکه باید به روش‌های عددی روی آورد.در حقیقت الگوریتم‌های تصادفی، راهی برای حل عددی اینگونه مسائل هستند.

انواع الگوریتم‌های تصادفی [ویرایش]

در مثال بالا الگوریتم تصادفی همیشه درست جواب می‌دهد تنها احتمال کوچکی وجود دارد که زمان زیادی برای رسیدن به پاسخ صرف کند. در بعضی مواقع ما از الگوریتم با اجازه دادن ایجاد احتمال کمی خطا انتظار سرعت بالاتر را داریم. الگوریتمهای از نوع اول را لاس وگاس (Las Vegas algorithms) و نوع اخیر را مونت کارلو (Monte Carlo algorithms) می‌نامند. مشاهده می‌کنیم که هر الگوریتم لاس وگاس با گرفتن جوابی احتمالاً نادرست در زمانی مشخص و محدود شده به الگوریتم مونت کارلو تبدیل می‌شود.

از الگوریتم‌های تصادفی معمولاً برای بررسی پدیده‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در آنها تعداد زیاد باشد.برای مثال واپاشی یک هسته پرتوزا را در نظر می‌گیریم.برای بررسی این پدیده که چه زمانی یک اتم از آن واپاشی می‌کند ناچار به استفاده از احتمال هستیم.یعنی بهتر است بگوییم احتمال واپاشی این اتم چه قدر است.حالا اگر تعداد اتمها زیاد باشد، دیگر مسئله را از طریق تحلیلی نمی‌توان حل کرد.بلکه باید به روش‌های عددی روی آورد.در حقیقت الگوریتم‌های تصادفی، راهی برای حل عددی اینگونه مسائل هستند.

در آزمایشگاه لوس آلاموس در آمریکا دانشمندانی که بر روی پروژه سری منهتن کار می‌کردند، برای بررسی سیستم‌هایی که درآنها تعداد ذرات بالااست، مجبور به ابداع روش و یا الگوریتمی شدند که بعدها نام «مونت کارلو» بر آن قرار دادند.این الگوریتم برای نمونه گیری آماری از سیستم‌هایی با تعداد فضای فاز بالا به کار می‌رود.همچنین از این الگوریتم برای حل معادلات دیفرانسیل و انتگرال گیری معین استفاده می‌شود. دوالگوریتم مشهور مونت کارلو عبارتند از:

 1. الگوریتم متروپلیس
 2. الگوریتم مونت کارلو جنبشی یا n-fold way.

این الگوریتم‌ها بیشتر بر این مبنا کار می‌کنند که:ابتداء یک پیکر بندی از سیستم مورد بررسی انتخاب می‌شود.سپس راه‌های موجود برای اینکه سیستم به آنها گذار کند مشخص احتمال آنها محاسبه می‌شود.آنگاه با تولید یک عدد تصادفی احتمالات موجود مورد سنجش قرار می‌گیرند، و سیستم به یکی از حالات ممکن گذار می‌کند.دوباره قسمت دیگری از سیستم انتخاب شده و مراحل قبلی تکرار می‌شود.

منابع [ویرایش]

 • Knuth, Donald. The Art of Computer Programming (Volume 1 / Fundamental Algorithms), 2nd Printing. USA: Addison-Wesley Publishing, 1969.
 • Cormen, Thomas H. (et al), Intorduction to Algorithms (2nd Edition), USA: McGraw-Hill, 2001. ISBN 0-07-013151-1
 • هورویتز، الیس. طراحی الگوریتم‌ها، چاپ دوم (مترجم: علیخانزاده، امیر). مشهد: پرتونگار، ۱۳۸۵.

ISBN 964-6735-12-6

 • کرمن/لیرسون/ریورست/استین، کتاب طراحی مقدمه‌ای بر طراحی الگوریتم ها، چاپ چهارم(مترجم : گروه مهندسی پژوهشی خوارزمی) فصل ششم، مشهد(1387)


جستارهای وابسته [ویرایش]


http://www.prozhe.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA%D9%85-%DA%98%D9%86%D8%AA%DB%8C%DA%A9

الگوریتم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو

الگوریتم یا خوارزمی[۱] مجموعه‌ای متناهی از دستورالعمل‌ها است، که به ترتیب خاصی اجرا می‌شوند و مسئله‌ای را حل می‌کنند. به عبارت دیگر یک الگوریتم، روشی گام به گام برای حل مسئله است. شیوه محاسبه معدل در مدرسه، یکی از نمونه‌های الگوریتم است.

محتویات

 [نهفتن

خصوصیات یک الگوریتم [ویرایش]

تمام الگوریتم‌ها باید شرایط و معیارهای زیر را دارا باشند:[۲]

 • ورودی: یک الگوریتم باید هیچ یا چندین پارامتر را به عنوان ورودی بپذیرد؛
 • خروجی: الگوریتم بایستی حداقل یک کمیت به عنوان خروجی (نتیجه عملیات) تولید کند؛
 • قطعیت: دستورات الگوریتم باید با زبانی دقیق، و بی‌ابهام بیان شوند. هر دستورالعمل نیز باید انجام‌پذیر باشد. دستورهایی نظیر «مقدار ۶ یا ۷ را به x اضافه کنید» یا «حاصل تقسیم پنج بر صفر را محاسبه کنید» مجاز نیستند؛ چرا که در مورد مثال اول، معلوم نیست که بالاخره چه عددی باید انتخاب شود، و در خصوص مثال دوم هم تقسیم بر صفر در ریاضیات تعریف نشده‌است.
 • محدودیت: الگوریتم باید دارای شروع و پایان مشخصی باشد، به نحوی که اگر دستورات آن را دنبال کنیم، برای تمامی حالات، الگوریتم پس از طی مراحل شمارا و متناهی خاتمه یابد. به علاوه، زمان لازم برای خاتمه الگوریتم هم باید به گونه‌ای معقول، کوتاه باشد.

ریشه واژهٔ الگوریتم [ویرایش]

واژه الگوریتم از نام ریاضیدان و ستاره‌شناس و جغرافی‌دان نامی ایرانی، ابوجعفر محمد بن موسی خوارزمی (الخوارزمی)، گرفته شده است، که در خوارزم زاده شد و در دانشگاه «بیت الحکمه» بغداد به اوج شهرت رسید. خوارزم یکی از شهرهای «ایران بزرگ» بود، که امروزه در ازبکستان واقع شده است و خیوه نام دارد. رساله ای که خوارزمی در قرن ۹ میلادی به عربی نگاشته بود، در قرن ۱۲ به لاتین با نام "Algoritmi de numero Indorum" ترجمه شد؛ یعنی "[کتابی بدست]«الگوریتمی» در مورد اعداد هندی"، که «الگوریتمی» نام الخوارزمی بود که مترجم آن را در تبدیل به لاتین چنین آورده بود. در قرن ۱۳ میلادی واژه الگوریسموس(algorismus) به معنای «سیستم شمارش عربی(دهدهی)» (یعنی اعداد ۱ تا ۹ به علاوه صفر، و نیز مفهوم اعشار) بود؛ که هنوز هم یکی از معانی واژه الگوریسم(algorism) است. معنای دیگر الگوریسم «حساب کردن با کمک اعداد عربی» است؛ یعنی فن انجام أعمال حسابی پایه، مانند جمع و ضرب، با قرار دادن اعداد در زیر هم و إعمال قواعدی خاص، که جایگزین به کارگیری اعداد رومی و استفاده از چرتکه شد. حتی روش انجام دستی تقسیم و جذر گرفتن(رادیکال) هم الگوریسم نامیده می شود. در قرن ۱۹ این کلمه در فرانسوی به algorithme تغییر شکل پیدا کرد، البته معنایش ثابت ماند. طولی نکشید که این کلمه به شکل algorithm وارد زبان انگلیسی شد؛ ولی فقط در اواخر قرن ۱۹ میلادی بود که معنای عام‌تر امروزی‌اش را یافت، و به «هر مجموعه قواعدی برای انجام یک رویه محاسباتی یا روال رایانه‌ای به کار رود» الگوریتم گفته شد.

تبدیل نام الخوارزمی به الگوریسم و سپس الگوریتم احتمالا تحت تأثیر واژه یونانی arithmos (به معنای عدد) و arithmetic (به معنای محاسباتی) بوده است. برخی منابع هم کلمه لگاریتم را هم در تبدیل الگوریسم و الگوریتم بی تأثیر ندانسته اند. [۳]

نقش الگوریتم‌ها در علوم رایانه [ویرایش]

در علوم رایانه، یک الگوریتم را یک روال محاسباتی خوش‌تعریف می‌دانند، که مقدار یا مجموعه‌ای از مقادیر را به عنوان ورودی (Input) دریافت کرده و پس از طی چند گام محاسباتی، ورودی را به خروجی (Output) تبدیل می‌کند. بجز این، الگوریتم را ابزاری برای حل مسائل محاسباتی نیز تعریف کرده‌اند.[۴] ساخت و طراحی الگوریتم مناسب در مرکز فعالیت‌های برنامه‌سازی رایانه قرار دارد. یک برنامه رایانه‌ای، بیان یک یا چند الگوریتم با یک زبان برنامه‌نویسی است.

مفهوم الگوریتم [ویرایش]

مفهوم الگوریتم را معمولاً با تشبیه به دستور آشپزی توضیح می‌دهند. مثلاً اگر بخواهیم آبگوشت درست کنیم (عمل مورد نظر) با فرض اینکه مواد خام را داریم (حالت اولیه) مراحل مشخصی را باید طبق دستور آشپزی طی کنیم (دستورالعمل‌ها) تا به آبگوشت آماده (حالت پایانی) برسیم. البته الگوریتم‌ها معمولاً پیچیده‌تر از این هستند.

الگوریتم گاه دارای مراحلی است که تکرار می‌شود (در مثال آبگوشت مثلاً چند بار باید نمک زد یا آب اضافه کرد) و یا در مرحله‌ای نیازمند تصمیم‌گیری است (اگر نمک کافی است دیگر نمک نمی‌زنیم، اگر کافی نیست نمک می‌زنیم).

اگر الگوریتم برای عمل مورد نظر مناسب نباشد و یا غلط باشد به نتیجه مورد نظر نمی‌رسیم. مثلاً اگر الگوریتم آبگوشت را با مواد اولیه کباب انجام دهیم واضح است که به آبگوشت نمی‌رسیم.

باید بدانیم برای هر الگوریتم تعریف متغیرها و طراحی مرحله به مرحله بسیار مهم است. زیرا الگوریتم باید بداند بر روی چه متغیر هایی، چه اعمالی را انجام دهد و نتیجه را در غالب چه متغیرها یا پارامتر هایی نشان دهد.

تحلیل الگوریتم‌ [ویرایش]

نوشتار اصلی: تحلیل الگوریتم‌ها

معمولاً برای حل یک مسئله، روش‌ها و الگوریتم‌های گوناگونی وجود دارند؛ یک الگوریتم ممکن است عمل مورد نظر را با دستورات مختلف در مدت زمان و یا کار کمتر یا بیشتری نسبت به الگوریتم دیگر انجام دهد. به همین دلیل، انتخاب الگوریتم مناسب و کارا اهمیت زیادی در موفق بودن و کارایی برنامه رایانه‌ای دارد. الگوریتم‌ها به عنوان یک فناوری مطرح هستند [۴] و دانشمندان آنها را طراحی، تحلیل، و مطالعه می‌کنند. تحلیل الگوریتم‌ها رشته‌ای است که به بررسی کارایی الگوریتم‌ها می‌پردازد. تحلیل الگوریتم‌ها یعنی پیش‌بینی منابع مورد نیاز برای اجرای یک الگوریتم، همچون: حافظه، پهنای‌باند ارتباطی، سخت‌افزار، و از همه مهمتر، زمان.[۵] کارایی یا پیچیدگی هر الگوریتم را با تابعی نشان می‌دهند که تعداد مراحل لازم برای اجرای الگوریتم را برحسب طول داده ورودی، یا میزان محل‌های لازم حافظه را بر حسب طول داده ورودی نشان می‌دهد.

جنبه حقوقی [ویرایش]

در بعضی کشورها، مثل آمریکا اگر تعبیه فیزیکی الگوریتمی ممکن باشد (برای مثال، یک الگوریتم ضرب که می‌شود آن را در واحد محاسبهٔ یک ریز پردازنده تعبیه کرد) می‌شود آن الگوریتم را به ثبت رساند.

پانویس [ویرایش]

 1. الگوریتم و خوارزمی هردو از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای algorithm در انگلیسی هستند.«فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: 1376 تا 1385، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۱۱. بازبینی‌شده در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱.
 2. هورویتز، فصل ۱.
 3. منبع همه موارد: ویکی‌پدیای انگلیسی، ذیل مدخل algorithm و algorism
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ Cormen, 1.1. The Role of Algorithms in Computing.
 5. Cormen, 2.2. Analyzing algorithms

منابع [ویرایش]

 • Knuth, Donald. The Art of Computer Programming (Volume 1 / Fundamental Algorithms), 2nd Printing. USA: Addison-Wesley Publishing, 1969.
 • Cormen, Thomas H. (et al), Intorduction to Algorithms (2nd Edition), USA: McGraw-Hill, 2001. ISBN 0-07-013151-1
 • هورویتز، الیس. طراحی الگوریتم‌ها، چاپ دوم (مترجم: علیخانزاده، امیر). مشهد: پرتونگار، ۱۳۸۵. ISBN 964-6735-12-6

منابع برای مطالعه بیشتر [ویرایش]

 • طراحی الگوریتم‌ها - تالیف دكتر محمود نقیب‌زاده
 • شيرعلی شهرضا و شيرعلی شهرضا - آموزش سریع الگوریتم ها
 • درس و کنکور طراحي الگوريتم - نوشته مهندس حميد رضا مقسمي - انتشارات گسترش علوم پايه
 • کتاب طراحی الگوریتم - جعفر نژاد قمی
 • مقدمه‌ای بر الگوریتم‌ها - پدیدآورنده: تامس کورمن، چارلز لیزرسان، رونالد دیوست، کلیفورد اشتاین - گروه مهندسی-پژوهشی خوارزمی (مترجم) - ناشر: درخشش
 • تحلیل و طراحی الگوریتم‌ها (رشته کامپیوتر) - پدیدآورنده: احمد فراهی، جعفر تنها - ناشر: دانشگاه پیام نور

جستارهای وابسته [ویرایش]پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390 |

 
کارشناسی ارشد سازه می باشم وبه منظور افزایش اطلاعات عمرانی و عمومی شما عزیزان این وبلاگ را طراحی کردم امیدوارم مورد پسند شما عزیزان واقع شود.
shantia_1982@yahoo.com

 

مطالب عمرانی
راه
دانلود
fun
مطالب معماری
دانلود موردنیاز عمرانی ها
داستان

 

 

خرداد 1391
اردیبهشت 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
آبان 1389

 

تصاویری از مراحل ساخت برج ازادی در دهه 1340 در تهران
دانلود آخرین نسخه کرک شده Simulia Abaqus
PERFORM-3D V5.0.0
فيلم آموزش نرم افزار PERFORM_3D
پل عظیـم گلدن گیـت و تاریـخچه ای 75 ساله !
جزوه آموزشی آباکوس
بــــادکـــنـکهـــــا ! ...
پایش وضعیت سازه ها
پایش لحظه به لحظه ایمنی پل ها
ژئوسنتیک ها:

 

ایران سازه
طراح قالب وبلاگ
سیویلیکا
طراح قالب وبلاگ
همكلاسي
طراح قالب وبلاگ
معماری
طراح قالب وبلاگ
جاهای دیدنی و قشنگ
طراح قالب وبلاگ
تفریحی
طراح قالب وبلاگ
دنیای عکس
طراح قالب وبلاگ
اطلاعات علمی دنیا
طراح قالب وبلاگ
شرکت PTC آمریکا
طراح قالب وبلاگ
دانشگاه صنعتی شریف
طراح قالب وبلاگ
دانشگاه علم و صنعت ایران
طراح قالب وبلاگ
انجمن مهندسین انرژی خورشیدی
طراح قالب وبلاگ
معمار هلندیHofman
طراح قالب وبلاگ
civilica
طراح قالب وبلاگ
الاماتو
طراح قالب وبلاگ
دانشگاه صنعتی اميركبير
طراح قالب وبلاگ
دانشگاه اراك
طراح قالب وبلاگ
گرافيك ايرانيان
طراح قالب وبلاگ
اطلس معماري
طراح قالب وبلاگ
امانت معمار
طراح قالب وبلاگ
اكا ايران
طراح قالب وبلاگ
تاب ترينها
طراح قالب وبلاگ
ديدني ها
طراح قالب وبلاگ
CompCivil
طراح قالب وبلاگ
نشريات
طراح قالب وبلاگ
نقش و نگار
طراح قالب وبلاگ
اخبار معماری جهان
طراح قالب وبلاگ
مجله اینترنتی
طراح قالب وبلاگ
مجله giz
طراح قالب وبلاگ
جامع ترین پرتال ایرانی
طراح قالب وبلاگ
معماری نیوز
طراح قالب وبلاگ
ساينار
طراح قالب وبلاگ
اتووود
طراح قالب وبلاگ
dornob
طراح قالب وبلاگ
علوم وفنون
طراح قالب وبلاگ
بدو عكس
طراح قالب وبلاگ
structurae
طراح قالب وبلاگ
archdaily
طراح قالب وبلاگ
arcspace
طراح قالب وبلاگ
architectureweek
طراح قالب وبلاگ
architecturetoday
طراح قالب وبلاگ
architectmagazine
طراح قالب وبلاگ
detail
طراح قالب وبلاگ
elcroquis
طراح قالب وبلاگ
cobiax
طراح قالب وبلاگ
مجله طراحي
طراح قالب وبلاگ
فتوبلاگ
طراح قالب وبلاگ
كلام
طراح قالب وبلاگ
yazd-music
طراح قالب وبلاگ
biamusic
طراح قالب وبلاگ
ضرب المثل
طراح قالب وبلاگ
گروه اینترنتی سها
طراح قالب وبلاگ
avaxhome
طراح قالب وبلاگ
library
طراح قالب وبلاگ
عكس كمياب
طراح قالب وبلاگ
انتگرال گيري ان لاين
طراح قالب وبلاگ
اطلس تاريخي ايران
طراح قالب وبلاگ
گاه نوشته هاي يه معمار
طراح قالب وبلاگ
قندون دات ای ار
طراح قالب وبلاگ
دانشگاه فردوسی مشهد
طراح قالب وبلاگ
بیصدا
طراح قالب وبلاگ
روزنه
طراح قالب وبلاگ
adventure.howstuffworks
طراح قالب وبلاگ
pichak
طراح قالب وبلاگ
4shared
طراح قالب وبلاگ
سیویلتکت
طراح قالب وبلاگ
The Success Quiz
طراح قالب وبلاگ
عنکبوت ها
طراح قالب وبلاگ
ایران ویج
طراح قالب وبلاگ
Music
طراح قالب وبلاگ
واي سانگ
طراح قالب وبلاگ
صفا البوم
طراح قالب وبلاگ
دادنا
طراح قالب وبلاگ
photography
طراح قالب وبلاگ
mp3persia
طراح قالب وبلاگ
mynifgi8
طراح قالب وبلاگ
tehranmusic
طراح قالب وبلاگ
music-shomal
طراح قالب وبلاگ
سایت کوچولو
طراح قالب وبلاگ
symroid
طراح قالب وبلاگ
picerz
طراح قالب وبلاگ
ahanghaa
طراح قالب وبلاگ
مجله اینترنی برترین ها
طراح قالب وبلاگ
vasiliska
طراح قالب وبلاگ
shaggy
طراح قالب وبلاگ
musicroz
طراح قالب وبلاگ
hamkelasy
طراح قالب وبلاگ
avazak
طراح قالب وبلاگ
fosterandpartners
طراح قالب وبلاگ
royalacademy
طراح قالب وبلاگ
newsfeed
طراح قالب وبلاگ
عاشقانه ها
طراح قالب وبلاگ
musicroz
طراح قالب وبلاگ
niator
طراح قالب وبلاگ
viceroybali
طراح قالب وبلاگ
eshghestan
طراح قالب وبلاگ
شارژر
طراح قالب وبلاگ
گالری عکس ناپیک
طراح قالب وبلاگ
سایت بزرگ دیف دیفی
طراح قالب وبلاگ
house-dance
طراح قالب وبلاگ
بانک اطلاعات ساختمان
طراح قالب وبلاگ
دانلود پایان نامه دانشگاه های معتبر دنیا
طراح قالب وبلاگ
پایان نامه‌های دانشجویی
طراح قالب وبلاگ
هفتمین دروازه
طراح قالب وبلاگ
همه چیز از همه جای دنیا
طراح قالب وبلاگ
اریا کلیک
طراح قالب وبلاگ
dineh
طراح قالب وبلاگ
پایگاه اطلاعاتی پلهای تاریخی ایران
طراح قالب وبلاگ
عکس تو عکس
طراح قالب وبلاگ
farskids
طراح قالب وبلاگ
.dl2movie
طراح قالب وبلاگ
عکاسخانه ایران
طراح قالب وبلاگ
bangkok-photos
طراح قالب وبلاگ
books
طراح قالب وبلاگ
teh-music
طراح قالب وبلاگ
پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی
طراح قالب وبلاگ
شرکت صلب سازان
طراح قالب وبلاگ
سایت مجله علمی عمران
طراح قالب وبلاگ
pcparsi
طراح قالب وبلاگ
art2music
طراح قالب وبلاگ
عمران افزار
طراح قالب وبلاگ
سایت نرم افزار Opensees
طراح قالب وبلاگ
سایت PEER
طراح قالب وبلاگ
پایان نامه های دانشگاه فلوریدا
طراح قالب وبلاگ
مرکز عمران ایران
طراح قالب وبلاگ
ایران عمران
طراح قالب وبلاگ
سیویل استارز
طراح قالب وبلاگ
fosterandpartners
طراح قالب وبلاگ
الگوریتم فاخته
طراح قالب وبلاگ
سیویل بوک
طراح قالب وبلاگ
کا فه موزیک
طراح قالب وبلاگ
seismosoft
طراح قالب وبلاگ
behcivil
طراح قالب وبلاگ
لبخند زندگی
طراح قالب وبلاگ
smile for life
طراح قالب وبلاگ
bestonline
طراح قالب وبلاگ
رسانه موسیقی باصدا
طراح قالب وبلاگ
findicons
طراح قالب وبلاگ
بنیاد ملی نخبگان
طراح قالب وبلاگ
چی بپزم
طراح قالب وبلاگ
origami club
طراح قالب وبلاگ
به روز
طراح قالب وبلاگ
agchord
طراح قالب وبلاگ
narinmusic
طراح قالب وبلاگ
molody
طراح قالب وبلاگ
behmusic
طراح قالب وبلاگ
الگوریتمستان
طراح قالب وبلاگ
خدمات کامپیوتری
طراح قالب وبلاگ
آغازه
طراح قالب وبلاگ
skymusic
طراح قالب وبلاگ
دومين كنفرانس ملي سازه، زلزله، ژئوتكنيك
طراح قالب وبلاگ
فراخوانهای علمی پژوهشی
طراح قالب وبلاگ
دانلود اهنگ های خارجی
طراح قالب وبلاگ
dilandau
طراح قالب وبلاگ
مرجع دانلود معماری
طراح قالب وبلاگ
journals
طراح قالب وبلاگ
رونین پارس
طراح قالب وبلاگ
مرکز عمران ایران
طراح قالب وبلاگ
منزل -ارمغان زیبایی
طراح قالب وبلاگ
عمرانیان
طراح قالب وبلاگ
gemmusic
طراح قالب وبلاگ
همایش
طراح قالب وبلاگ
ایران کنفرانس
طراح قالب وبلاگ
کنفرانس های عمرانی
طراح قالب وبلاگ
......من,تو
طراح قالب وبلاگ
تدبیر
طراح قالب وبلاگ
آن لاین فا_فرنچ
طراح قالب وبلاگ
پروژه
طراح قالب وبلاگ
دفتر فنی پروژه های عمرانی
طراح قالب وبلاگ
اداره راه وترابری استان تهران
طراح قالب وبلاگ
اداره راه و ترابری استان اصفهان
طراح قالب وبلاگ
irangeotechnic
طراح قالب وبلاگ
عمران شریف افزار
طراح قالب وبلاگ
وب سایت تکنولوژی صنعت نفت ایران
طراح قالب وبلاگ
ایران فیلم -ترانوا
طراح قالب وبلاگ
همایش بین المللی زلزله
طراح قالب وبلاگ
پژوهشگاه بین المللی زلزله
طراح قالب وبلاگ
ژئو سازه
طراح قالب وبلاگ
digitexx
طراح قالب وبلاگ
csi
طراح قالب وبلاگ
matlabonline
طراح قالب وبلاگ
mathworks
طراح قالب وبلاگ
abaqus
طراح قالب وبلاگ
نواندیشان
طراح قالب وبلاگ
مدل سازی در مهندسی
طراح قالب وبلاگ
magiran
طراح قالب وبلاگ
انجمن سازه های فولادی
طراح قالب وبلاگ
aisc
طراح قالب وبلاگ
بنیان بتن
طراح قالب وبلاگ
گیم بازی موزیک
طراح قالب وبلاگ
بزرگترین مرکز دانلود
طراح قالب وبلاگ
dl2music
طراح قالب وبلاگ
کتابختنه دیجیتال شریف
طراح قالب وبلاگ
dl.acm
طراح قالب وبلاگ
ascelibrary
طراح قالب وبلاگ
complex-systems
طراح قالب وبلاگ
link.springer
طراح قالب وبلاگ
Emerald
طراح قالب وبلاگ
Computational
طراح قالب وبلاگ
sciencedirect
طراح قالب وبلاگ
onlinelibrary.wiley
طراح قالب وبلاگ
citeulike
طراح قالب وبلاگ
researchgate
طراح قالب وبلاگ
journalogy
طراح قالب وبلاگ
ascelibrary
طراح قالب وبلاگ

 

نارین موزیک
کدهای جاوا اسکریپت
ایوان موزیک
کدهای جاوا اسکریپت
تبادل لینک
کدهای جاوا اسکریپت
جدیدترین های هک و یاهو
کدهای جاوا اسکریپت
قاصدک
کدهای جاوا اسکریپت
زندگی چه زیباست
کدهای جاوا اسکریپت
نرم افزار
کدهای جاوا اسکریپت
دنیای سلامت
کدهای جاوا اسکریپت
سکوت کوچه های شب
کدهای جاوا اسکریپت
حامی جوان
کدهای جاوا اسکریپت
رفع ریزش موی سر
کدهای جاوا اسکریپت
سايت تفريحي سيب ترش
کدهای جاوا اسکریپت
خاطرات پسر 14 ساله
کدهای جاوا اسکریپت
دانلود موزیک روز
کدهای جاوا اسکریپت
پنجره ای روبه ماه
کدهای جاوا اسکریپت
آخه دل من.........
کدهای جاوا اسکریپت
فراموش شده
کدهای جاوا اسکریپت
goldaneh
کدهای جاوا اسکریپت
گروه مهندسی آب دانشگاه زنجان
کدهای جاوا اسکریپت
مرکز کلیپ های تصویری
کدهای جاوا اسکریپت
شهرستان خلیل آباد
کدهای جاوا اسکریپت
سلطان خراسان
کدهای جاوا اسکریپت
persian gulf
کدهای جاوا اسکریپت
زندگی بهانه ایست برای شاد بودن
کدهای جاوا اسکریپت
ماه پری
کدهای جاوا اسکریپت
یادگاری
کدهای جاوا اسکریپت
خانه ی امید
کدهای جاوا اسکریپت
سايه روشن
کدهای جاوا اسکریپت
اتحاد مرگ
کدهای جاوا اسکریپت
تنها تر از تنهایی
کدهای جاوا اسکریپت

 

RSS 2.0
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
کد ماوس

.: Weblog Themes By Blog Skin :.


گالری عکس بازیگران سینما

کتابخانه الکترونیکی

قالب وبلاگ

گرافیک کامپیوتری opengl